Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

obnovení pramene KAMENICE

6 dubna, 2019

V sobotu 6. dubna 2019 svoláváme setkání k vyčištění staré skládky u pramene Kamenice.  Říká se, že vyčištění vody v přírodě ovlivňuje to, jak se lidi v okolí cítí. Obrazně to souvisí s očištěním historie, života a srdce v krajině i v nás lidech. Zveme vás i s rodinami, kdo máte chuť a čas se přidat.

 Kontakt pro zapojení se a praktické informace: monika.michaelova@mosty-puentes.cz

V letošním roce začal poutat pozornost místních lidí pramen Kamenice, který byl dlouhá desetiletí doslova pohřben pod odpadky. Pramen Kamenice byl v minulosti zdrojem pitné vody pro Střemeníčko a Javoříčko. Pak, po zavedení vodovodů ztratil svůj význam. Rokle, která je pod pramenem se stala místem pro skládku odpadků v době, kdy ještě v minulém století nebyl zajištěn odvoz odpadu ve vesnicích. Katastrofou se však pro toto místo stal svoz technického odpadu z Tesly Litovel. Na místě bývalé skládky připravujeme vysazení rumištních a půdu čistících rostlin. Zatím hledáme spojence a podporu místních firem a podnikatelů, abychom spolu s místními bylináři, zahradníky a tesaři vytvořili přírodní záhonky, pohádková zákoutí, stezky a místa k posezení a odpočinku. Tento krok dále vede k myšlence obnovení staré cesty mezi Javoříčkem a Střemeníčkem pro pěší a vysázení stromové aleje. Toto celé není podnikatelský záměr, ale akt, ke kterému nás vede touha obnovit původní význam pramene jako přírodní a kulturní památky našeho kraje.

Můžete tuto práci podpořit přiložením ruky k dílu i finančním darem poukázáním jednorázového nebo trvalého příkazu na účet č. 2801403810/2010

V sobotu 6. dubna 2019 je sraz v 9 hodin na návsi ve Střemeníčku. O víkendu se sem dá dostat jedině autem, proto prosím napište, zda nabízíte nebo poptáváte spolujízdu. 

S sebou si prosím vezměte nepromokavou obuv a deku na večer k ohni. Pokud máte, tak se budou hodit pevné pytle. Odpadky jsou směsí plastů, kovu, skla a průmyslového odpadu z bývalé Tesly Litovel. Obec Luká zajišťuje přistavení velkoobjemných kontejnerů a následný odvoz odpadu do sběrného dvora v Medlově.

Nadační fond Mosty-Puentes se spolkem Bouzovská vrchovina připravuje pro všechny podvečerní posezení s koncertem v Javoříčku. Večer plánujeme zažehnutí velkého ohně a opékání klobásek.

Děkujeme za podporu a dary od místních firem, drobných dárců i obce Luká na vybavení sběrného materiálu, kultivaci místa a oživení bývalého pramene. Obracíme se tedy i na vás, kdo máte možnost a chuť přispět.

Přispět na tuto práci můžete zasláním jednorázového nebo trvalého příspěvku na účet 2801403810/2010

Podrobnosti

Datum:
6 dubna, 2019

Pořadatel

Nadační fond Mosty-Puentes
Email:
nadacnifond@mosty-puentes.cz