K smrti dobrý festival 8. -9. listopadu

www.ksmrtidobryfestival.cz

Program s Monikou

 • Přednáška a diskuze – Monika Michaelová / Život a smrt v mýtech přírodních národů
  9. listopadu 2019, 15,30 – 17,00
 • Workshop – Monika Michaelová / Smrt a odevzdán
  9. listopadu 2019, 11,30 – 13,00

Oficiální text pořadatele viz. Facebook

To byla otázka, kterou mi položil Jarda Dušek, když jsem mu v lednu volala s pozvánkou k účasti na našem festivalu. Je to otázka, kterou si možná pokládáte i vy.Proč o “tom” mluvit, proč se šťourat v něčem, co se nás netýká… Zatím. A jen zdánlivě.Zde jsou důvody, které nás vedou k tomu, že zveme smrt zpět do života:

 • V naší společnosti bohužel existuje „fobie ze smrti“. Fobie, která nám brání nahlédnout a vyrovnat se s vlastní smrtelností, natož podpořit své blízké v procesu zdravého rozhodování o konci vlastního života. Věříme, že tuto situaci můžeme měnit, každý sám za sebe – už jen tím, že budeme otevření a schopní o smrti a umírání mluvit.
 • Smrt se týká každého z nás a měli bychom proto znát naše práva i odpovědnosti, měli bychom se také v tomto směru informovat. Tak, abychom mohli včas učinit jasná, vědomá rozhodnutí.
 • Věříme, že je možné umírat doma v kruhu rodiny, pokud si to přejeme a naši blízcí mají podporu a dostatek informací, jak tuto náročnou situaci zvládnout.
 • Chceme vnést do povědomí lidí myšlenku, že není nutné zcela automaticky předávat „smrt“ do rukou institucí. Povědomí o tom, že existují i jiné formy posledních rozloučení a že jsme to my, kdo můžeme vzít do svých rukou odpovědnost za způsob, význam i rituály spojené s umíráním, vlastní smrtí i smrtí svých milovaných.
 • Smíření se smrtí nás otevírá plnějšímu, bohatšímu životu, vděčnosti a laskavosti k sobě navzájem. A také – jak říká Jarda Dušek ve filmu Smrt jako brána: “Člověk by neměl brát nic moc vážně. Ani smrt … ani život … ani sebe.”

Přijměte tedy pozvánku a věnujte alespoň dva podušičkové dny zastavení, zamyšlení a zvnitřnění. Inspiraci budeme hledat v tradicích, ve světlých příkladech dneška, v uctění předků i nenarozených dětí. Těšíme se na setkání s vámi!

– K smrti dobrý festival