Obnovení pramene KameniceCo se stalo v Kamenici?


… tam, kde začíná roklinka, propojující Střemeníčko a Javoříčko, býval kdysy pramen, kterému se říkalo Kamenice. Povídá se, že to byla nejlepší voda v širokém okolí.  

Nápad proměnit starou skládku u pramene Kamenice v  místo odpočinku inicioval Nadační fond Mosty – Puentes. Sešlo se kolem 100 lidí včetně dětí z okolních vsí a podařilo se nám pohřbený pramen vyčistit. Práce na obnově místa pokračují a my zachycujeme příběh Kamenice se záměrem předat tak ve formě současné pohádky s nádechem mýtu kousek živé posvátnosti, zdroje, ze kterého vzniká spojení člověka a vody jako zdroje života.

Původní stav – černá skládka

Děti i dospělí potřebují čas od času vstoupit do světa fantazie a posbírat ty kousky sebe, které oživují lidské nitro a navrací světu barvy a vůně. Kdysi na našem území žili lidé, kteří viděli svět svýma pradávnýma očima. Bylo pro ně důležité mít čistou vodu, úrodnou půdu, svobodný vzduch a teplo slunce a ohně. Promlouvali s přírodou na místech, kterým se říkalo posvátné háje. Takovým místem by mohl být prostor u pramene Kamenice a zázemí pro setkávání rodin a pamětníků ve starém sadu pod Holým vrchem poblíž prameniště.

Aby se nám podařilo toto místo obnovit a zachytit jeho živý příběh, potřebujeme vaši podporu. Péče o vodu v krajině i v nás lidech zatím nemá kategorii, ale má velký smysl. Pokud to cítíte taky, podpořte nás.  

Fotografie z čištění Kamenice

Co jsme už udělali?

Od května jsme kolem vyčištěného prameniště, vysázeli okolo 100 sazenic vodu a zemi čistících bylin. V červnu jsme odstranili kontaminovaný nános zeminy a budeme stavět kamenné zídky, obnovovat stezky a místa k odpočinku a rozjímání. Na okraji rokle vzniklo ohniště, kde je místo pro vzájemná setkání. Prošlapáváme stezku ke starému, téměř tisíciletému dubu, u kterého možná kdysi dávno sedával i rytíř Třemeno, podle něhož se naše vesnice jmenuje.

Bagrování kontaminované vrstvy zeminy

Sázení růží jako akt vrácení krásy místu

S vaší podporou můžeme uskutečnit něco, co inspiruje všechny lidi s dobrou vůlí. U nás i na dalších místech. Síla spočívá v tom, že si poradíme, protože chceme dosáhnout toho, na čem jsme se dohodli. A budeme rádi, když nás v tom podpoříte finančním darem, který použijeme na:

  1. Vytvoření míst pro odpočinek
  2. Navracení významu vody jako zdroje života v řemeslných a pohádkových dílnách
  3. Sepsání pohádkových příběhů, které inspirují další lidi a místa
  4. Přenesení naší práce do dalších míst, která volají po obnově.

Abychom se mohli plně věnovat této práci potřebujeme zajistit zdroj finančních prostředků na zaplacení materiálů, přípravných, odborných prací a služeb. Budeme rádi za každou finanční podporu, kterou nám můžete přispět.

Projekt byl podpořen Nadací Via v programu Živá komunita.

Sousedská špajzka

Děkujeme vám za přispění a podporu naší práce na obnově významu vody v krajině a v životě nás lidí. Společenství, které vzniká vás tak vítá mezi sebe a i když se třeba nepotkáme osobně, vaší dobrou vůli už patříme k sobě, protože nám záleží na kvalitě života.

Pohádkové příběhy, které díky vaší podpoře můžeme sepisovat a vydat vám rádi pošleme jako dárek. Jestli chcete, pošlete nám na sebe kontakt a budeme vás informovat o tom, co se u nás právě děje. Přejeme vám krásný čas a místo ve vašem kraji, které k vám promlouvá.

Projekt byl podpořen Nadací Via v programu Živá komunita a v programu vy rozhodujete , my pomáháme – Tesco