Projekt Obnovení pramene Kamenice

Podpořte tento projekt na Darujme.cz !Co se bude dít v Kamenici?


… tam, kde začíná roklinka, propojující Střemeníčko a Javoříčko, býval kdysy pramen, kterému se říkalo Kamenice. Povídá se, že to byla nejlepší voda v širokém okolí.  

Nápad proměnit starou skládku u pramene Kamenice v  místo odpočinku inicioval Nadační fond Mosty – Puentes. Sešlo se kolem 100 lidí včetně dětí z okolních vsí a podařilo se nám pohřbený pramen vyčistit. Práce na obnově místa pokračují a my zachycujeme příběh Kamenice se záměrem předat tak ve formě současné pohádky s nádechem mýtu kousek živé posvátnosti, zdroje, ze kterého vzniká spojení člověka a vody jako zdroje života.

Původní stav – černá skládka

Děti i dospělí potřebují čas od času vstoupit do světa fantazie a posbírat ty kousky sebe, které oživují lidské nitro a navrací světu barvy a vůně. Kdysi na našem území žili lidé, kteří viděli svět svýma pradávnýma očima. Bylo pro ně důležité mít čistou vodu, úrodnou půdu, svobodný vzduch a teplo slunce a ohně. Promlouvali s přírodou na místech, kterým se říkalo posvátné háje. Takovým místem by mohl být prostor u pramene Kamenice a zázemí pro setkávání rodin a pamětníků ve starém sadu pod Holým vrchem poblíž prameniště.

Aby se nám podařilo toto místo obnovit a zachytit jeho živý příběh, potřebujeme vaši podporu. Péče o vodu v krajině i v nás lidech zatím nemá kategorii, ale má velký smysl. Pokud to cítíte taky, podpořte nás.  

Přínos projektu pro místní

V obci se začala otevírat důležitá témata, o kterých diskutujeme i s našimi zastupiteli. Jedním z klíčových problémů je otázka ochrany přírody v blízkosti vodních zdrojů. Dalším je zachování klidu a ochrana prostředí, které je nezbytné pro regeneraci lidí a zdravou přírodu. Náš cíl je společenství.

Fotografie z čištění Kamenice

Co jsme už udělali?

Od května jsme kolem vyčištěného prameniště, vysázeli okolo 100 sazenic vodu a zemi čistících bylin. V červnu jsme odstranili kontaminovaný nános zeminy a budeme stavět kamenné zídky, obnovovat stezky a místa k odpočinku a rozjímání. Na okraji rokle vzniklo ohniště, kde je místo pro vzájemná setkání. Prošlapáváme stezku ke starému, téměř tisíciletému dubu, u kterého možná kdysi dávno sedával i rytíř Třemeno, podle něhož se naše vesnice jmenuje.

Bagrování kontaminované vrstvy zeminy

S vaší podporou můžeme uskutečnit něco, co inspiruje všechny lidi s dobrou vůlí. U nás i na dalších místech. Síla spočívá v tom, že si poradíme, protože chceme dosáhnout toho, na čem jsme se dohodli. A budeme rádi, když nás v tom podpoříte finančním darem, který použijeme na:

  1. Vytvoření míst pro odpočinek
  2. Navracení významu vody jako zdroje života v řemeslných a pohádkových dílnách
  3. Sepsání pohádkových příběhů, které inspirují další lidi a místa
  4. Přenesení naší práce do dalších míst, která volají po obnově. Prvním místem, kde připravujeme spolupráci je podobná rokle kousek od bájné hory Blaník.

Abychom se mohli plně věnovat této práci potřebujeme zajistit zdroj finančních prostředků na zaplacení materiálů, přípravných, odborných prací a služeb. Budeme rádi za každou finanční podporu, kterou nám můžete přispět.

Základní cílovou částkou této kampaně je 60 000 Kč

Projekt byl podpořen Nadací Via v programu Živá komunita.
Každou korunu, kterou darujete, nám Nadace Via zdvojnásobí až do výše 20 000 Kč!

Sousedská špajzka

Děkujeme vám za přispění a podporu naší práce na obnově významu vody v krajině a v životě nás lidí. Společenství, které vzniká vás tak vítá mezi sebe a i když se třeba nepotkáme osobně, vaší dobrou vůli už patříme k sobě, protože nám záleží na kvalitě života.

Pohádkové příběhy, které díky vaší podpoře můžeme sepisovat a vydat vám rádi pošleme jako dárek. Jestli chcete, pošlete nám na sebe kontakt a budeme vás informovat o tom, co se u nás právě děje. Přejeme vám krásný čas a místo ve vašem kraji, které k vám promlouvá.

Projekt byl podpořen Nadací Via v programu Živá komunita.